• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საინფორმაციო კამპანიის - „ნუ წაართმევ ბავშვობას“ დას...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საინფორმაციო კამპანიის - „ნუ წაართმევ ბავშვობას“ დასკვნითი ღონისძიება გამართა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისთან თანამშრომლობით, ბავშვობის ასაკში ქორწინების ხელშემწყობი დანაშაულების აღმოფხვრისა და ამ საკითხზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების, ასევე, აღნიშნული დანაშაულის შესახებ სამართალდამცველებისთვის დროული შეტყობინების მიზნით, საინფორმაციო კამპანიის, სახელწოდებით - „ნუ წაართმევ ბავშვობას“ დასკვნითი ღონისძიება გამართა.
ღონისძიებას სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები, სახალხო დამცველის აპარატისა და აღნიშნულ საკითხზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით მიმართეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის დირექტორმა - გიორგი ოსაძემ, გაეროს მოსახლეობის ფონდის საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა - ლელა ბაქრაძემ და დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრების ქსელის ხელმძღვანელმა - ნინა ხატისკაცმა.
ღონისძიებაზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტმა წარადგინა პრეზენტაცია, რომლის მეშვეობითაც სტუმრებს მიეწოდათ ინფორმაცია კამპანიის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობების თაობაზე.
საინფორმაციო კამპანია ორი თვის განმავლობაში გრძელდებოდა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, პარტნიორი უწყებებისა და ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად, თემატური შეხვედრები გამართეს თბილისსა და რეგიონებში, სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფთან.
კამპანიის ფარგლებში მომზადდა საინფორმაციო ხასიათის რამდენიმე ვიდეორგოლი, რომელთა მთავარ გზავნილს წარმოადგენდა სხვადასხვა რელევანტური უწყების მხრიდან ბავშვობის ასაკში ქორწინების წინააღმდეგ სახელმწიფოს მკაცრი პოლიტიკის შენარჩუნებასა და უწყებებს შორის კოორდინირებულ მუშაობაზე ხაზგასმა.
ასევე, დაიბეჭდა მიზნობრივი ბუკლეტები და პოსტერები ქართულ, აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე, რომლებიც კამპანიის მიმდინარეობისას მიეწოდათ სკოლის ადმინისტრაციულ წარმომადგენლობებსა და სხვა დაინტერესებულ ორგანიზაციებს/პირებს.
დასკვნით ღონისძიებაზე გამოვლინდნენ კამპანიის მიმდინარეობისას გამოცხადებული ფოტოკონკურსის გამარჯვებულები, რომელთაც ჯილდოები გადაეცათ. გარდა ამისა, გაიმართა თემატური ვიდეორგოლის პრეზენტაცია.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კამპანია - „ნუ წაართმევ ბავშვობას“ განახორციელა გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისთან პარტნიორობით, გაეროს ერთობლივი პროგრამის - „გენდერული თანასწორობისთვის“ - ფარგლებში, რომელიც შვედეთის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. კამპანიას მხარს უჭერდნენ დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრების ქსელი, ძალადობისგან დაცვის ეროვნული ქსელი, და არბაითერ - სამარიტერ - ბუნდი(ASB).

• Ministry of Internal Affairs held the concluding event of the information campai...
Ministry of Internal Affairs held the concluding event of the information campaign - ”Do Not Deprive Childhood”
The Ministry of Internal Affairs, in partnership with the United Nations Population Fund (UNFPA) Office in Georgia held the concluding event of the information campaign – “Do Not Deprive Childhood” aimed at elimination of early child marriage cases, awareness raisin regarding the mentioned issue and targeting the promotion of timely police reporting on similar crimes.
The event was attended by representatives of the governmental and non-governmental sectors, Public Defender's Office and international organizations operating in the mentioned field.
Giorgi Osadze, Director of Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs, Lela Bakradze, Head of the UNFPA Office in Georgia, and Nina Khatiskatsi, Head of Networks of Centers for Civic Engagement addressed the invited guests with welcoming speeches.
At the event, Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs made a presentation, through which the guests were informed regarding the activities implemented within the frames of the campaign.
The information campaign lasted for two months. Employees of the Human Rights Monitoring and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs along with representatives of partner agencies and organizations, held thematic meetings with various target groups in Tbilisi and regions of the country.
Within the frames of the campaign, several informational videos were produced, in which the strict policy of the state against child marriages pursued by various relevant agencies was highlighted and emphasized the coordinated work between the agencies.
Target booklets and posters were also printed in Georgian, Azerbaijani and Armenian languages, which were distributed to school administrations and other interested organizations / individuals during the campaign.
At the final event, the winners of the announced photo contest were named who were awarded accordingly. In addition to the mentioned, a thematic video presentation was also held.
The Ministry of Internal Affairs launched information campaign – “Do Not Deprive Childhood” in partnership with the United Nations Population Fund (UNFPA) Office in Georgia under the auspices of the United Nations Joint Program on Gender Equality, funded by Sweden. The campaign was also supported by the Arbiter-Samariter-Bund (ASB) and the Networks of Centers for Civic Engagement.